Kamu Hizmetinde Bulunan Görevlilere Yönelik Şiddete Karşıyız

15 Eylül 2020 Salı günü Ankara Mamak’ta yeni başlamış bir binada müteahhidin imara aykırı uygulamasına karşı çıktığı için müteahhit ve beraberindeki adamlar tarafından Ankara Şube Başkanımız İnşaat Mühendisi M.Emin KULAKOĞLU ve beraberindeki meslektaşlarımız şantiyede alçakça bir saldırıya uğramıştır.

Vahim hadise şöyle gelişmiştir;

Ankara Mamak’ta yeni başlamış bir binada, temel bitişik bir istinadı yapmadan müteahhit temel betonunu atmak ister ancak, denetçi Şube Başkanımız bunun doğru bir davranış olmadığını konuyu Belediye’ye ileteceğini söyler zira bir önceki gün Belediye zorunlu olarak temel kontrolü yapmıştır. Ve durumu belediye ile paylaşır.  Bunun üzerine Müteahhit Şube Başkanımızı arayarak “ yarın gelin nasıl yapacağımızı bize anlatın” der. Ertesi gün, Şube Başkanımızla beraber inşaat mühendisi denetçi ve iş takipçisi ile birlikte inşaata giderler.  Şube Başkanımız ve beraberinde giden denetçi ve çalışan oturup çözümü konuma niyetinde iken, müteahhittin işareti ile Şube Başkanımız ve  beraberindekiler hiç tanımadıkları kişilerin  küfür, tekme-tokat saldırısına maruz kalmışlardır. Kaçmaya çalışmış olmalarına karşın darplardan kurtulamamışlar canlarını zor kurtarmışlardır.

Yapı denetimi kamu hizmetidir

Biz Yapı Denetim Kurumları olarak 4708 sayılı yasa gereği kamu adına yapıların sağlıklı ve güvenli olması için denetim görevi yapmaktayız. Bu hizmet kamu hizmeti ise biz denetçiler bu işi ifa ederken kamu görevlisi sıfatına sahibiz. Her önüne gelen müteahhit olabilir ancak, yapı denetim mühendisi olamaz. Bizler almış olduğumuz eğitim sonucu, bilgi ve tecrübemizi halkın sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşaması ve sağlıklı işyerlerine çalışması için hizmet sunmaktayız. Bu ve buna benzer saldırılar öncelikle kamu güvenliğine yapılmış bir saldırı olup, bu konuda öncelikle yapı denetçilerin can güvenliği  yasal olarak teminat altına alınmak durumundadır. Şantiyelerde saldırıya muhatap olmak istemiyoruz .

Can ve mal güvenliği için hizmet verirken canımızdan olmak istemiyoruz

Yaşanan elim hadise ile ilgili olarak Genel Başkanımız Tekin SARAÇOĞLU’nu, Mamak Belediye Başkanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve İMO yetkilileri geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Mühendislere uygulanan şiddet hadiselerinin cezalandırılması için gerekli yasal başvurularımızı yapmış bulunmaktayız.

Mesleğimize yapılan bu saldırının ve saldırıların devam etmemesi için kamu otoriteleri tarafından gerekli tedbirlerin ve yasal düzenlemelerin yapılacağını umuyor, halkın güvenli ve sağlıklı yapılardan mahrum kalmaması için meslek etiğimizden ödün vermeyeceğimizi kamuoyu nezdinde bir kez daha ifade ediyoruz. ​

​YAPI DENETİM KURULUŞLARI BİRLİĞİ İSTANBUL ŞUBESİ